سبد خرید شما خالی می باشد.
0

 اطفا حریق به سیستمی متشکل از دستگاه ها یا عملیات و اقداماتی که در هنگام آتش سوزی  با هدف مهار و خاموش کردن آتش و حتی در مواقعی در جهت کنترل و هدایت آتش به کار می رود، گفته می شود. هدف اصلی استفاده از سیستم اطفا حریق در درجه اول ، حفظ سلامتی افراد و جلوگیری از گسترش آتش سوزی و آسیب رسیدن  بیشتر به اموال است تا در نهایت به محیط خسارت و آسیب کمتر وارد گردد. امروزه با توجه به شرایط محیط و نوع مواد استفاده شده برای سیستم اطفا حریق، انواع مختلفی از سیستم های اطفاء حریق در بازاروجود دارد.

اطفاء حریق

اطفاء حریق انواع متنوعی دارد از جمله سیستم اطفاء حریق آب و گاز، سیستم اطفای حریق پودری ، سیستم اطفا حریق اتوماتیک پودری، سیستم اطفای حریق دی اکسید کربن، سیستم اطفاء حریق ترکیبات هالوژنه و  سیستم اطفاء حریق فوم را می توان نام برد. با توجه به افزایش زندگی آپارتمان نشینی و ایجاد مراکز تجاری بزرگ وجود سیستم اطفاء حریق یکی از الزامات مهم و حساس برای هر ساختمان و مراکز مهم می باشد. به طوری که شهرداری های کلان شهر ها اقدام به ارائه آیین نامه سیستم اطفاء حریق برای افزایش ایمنی محیط نموده اند. با توجه به نحوه کارکرد انواع سیستم های اطفا حریق را می توان به  سیستم اطفاء حریق اتوماتیک (سیستم اطفاء حریق خودکار) و دستی تقسیم نمود. سیستم اطفاء حریق اتوماتیک نسبت به عملکرد بهتر نسبت به سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. آشنایی با سیستم اطفا حریق از مهم ترین الزامات قبل از انتخاب سیستم اطفاء حریق می باشد.

اطفای حریق 

اطفای حریق گازی زمانی که سایر سیتم های اطفای حریق مانند سیستمم اطفای حریق آب در خاموش کردن آتش ناتوان باشند، استفاده می شود. از این نوع سیستم اطفای حریق بیشتر به عنوان سیستم اطفا حریق تابلو برق و اتاق سرور ، تجهیزات مخابرایت و... استفاده می شود. سیستم اطفاء حریق که با استفاده از هیدروکربن های هالوژنه ترکیب می شود، در برخی از محیط ها نیز مانند هواپیما و زیردریایی که وزن کپسول مهم می باشد از این نوع کپسول آتش نشانی استفاده می شود. بنابراین سیستم اطفا حریق هواپیما نیز از نوع گازی می باشد.

سیستم اطفا حریق

سیستم اطفا حریق اتوماتیک مدل های مختلفی دارد یکی از انواع پراستفاده آن، سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه آب (Water Mist) یا سیستم اطفاء حریق با آب است که از پیشرفته ترین سامانه های حریق اتوماتیک شناخته می شود در این سیستم از آب به عنوان ماده اصلی برای خاموش کردن آتش استفاده می شود. این سیستم قطرات آب را به صورت قطره های ریز به قطر 300 تا 1000 میکرون بر روی آتش می پاشد این سیستم با استفاده از این روش منجر به خاموش کردن آتش می شود. این سیستم با خنک سازی آتش و جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش منجر به مهار آتش می شود. این سیستم اطفا حریق در ابتدا با فرآیند خنک سازی کار خود را آغاز می کند. در فاز دوم بخار ابی که از پاشش قطرات آب بر روی آتش  ایجاد می شود موجب راندن اکسیژن از محیط اطراف آتش شده و قطرات آب با ایجاد لایه ای جدا کننده از ارتباط اکسیژه با هوا جلوگیری می کند و با جداسازی مواد قابل اشتعال از آتش منجر به خاموش کردن آتش می شوند.

اتفا حریق

اتفا حریق و سیستم های خاموش کننده تنها به موارد بالا محدود نمی گردد بلکه برخی از سیستم های اطفای حریق می باشند که به صورت ترکیبی می باشند نوعی از این سیتم اطفای حریق سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ورتکس (vortex) نامیده می شود . سیستم اطفا حریق ورتکس که ترکیبی از گاز نیتروژن و مه آب می باشد. این سیستم تحت فشار نیتروژن آب را به قطرات ریز 10 میکرونی تبدیل می کند که بعد از ترکیب شدن قطرات آب با این نوع گاز، آب از نازل خارج می شود. این سیتم هیبریدی همزمان آتش را مهار و خاموش می کند.

قیمت سیستم اطفا حریق

قیمت سیستم اطفا حریق با توجه به اینکه چه نوع سیستم اطفا حریقی را برای چه محیطی و چه نوع تجهیزات اطفاء حریقی را انتخاب می نمایید، می تواند متفاوت باشد. در مقابل انواع سیستم های اطفاء حریق نوعی خاص از سیستم اطفای حریق وجود دارد که با نام  سیستم اطفا حریق خشک شناخته می شوند. دلیل این امر عدم استفاده از آب در مکانیزم این نوع سیستم ها می باشد. 

اطفای حریق چیست؟

اطفای حریق چیست؟ اطفای حریق به مجموعه عملیات و تجهیزات خاموش کننده آتش گفته می شود که برای مهار و کنترل شعله ها و جلوگیری از سرایت آتش استفاده می گردد. آتش مهار البرز به عنوان نمایندگی سیستم اطفاء حریق، ارائه دهنده تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اطفاء حریق و خدمات نصب سیستم اعلام و اطفا حریق هوشمند، و دستی می باشد. برای خرید سیستم اطفا حریق با شماره  09128687289 تماس بگیرید.

 

اسپرینکلر خشک

اسپرينكلر با قدمتی 200 ساله به عنوان یکی از قدیمی ترین تجهیزات آتش...

سیستم اطفا حریق ساختمان

اطفا حریق به مجموعه اقداماتی که با استفاده از تجهیزات خاموش کننده...

اسپرینکلر مخفی

اسپرینکلر پنهان ( اسپرینکلر دکوراتیو ) Concealed Sprinkler قبلادر...

اسپرینکلر دکوراتیو

اسپرینکلر دکوراتیو ، مخفی یا کانسیلد بیشترین استفاده را در پروژه های...

سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

با توجه به زیاد بودن احتمال وقوع اتش سوزی در اتاق سرور بنابراین...

طراحی اسپرینکلر

1- طبقه بندی مکان­ها با توجه به خطر حریق NFPA13 ساختمان­ها را براساس...

اسپرینکلر rapidrop

اسپرینکلر از جمله وسایل اطفای حریق می باشد که در هنگام بروز آتش سوزی...

محاسبات هیدرولیکی لوله های شبکه اسپرینکلر

در این روش با توجه به روابط و فرمولهای مکانیک سیالات ، قطر لوله بر...

اطفا حریق اسپرینکلر با شیر پروانه ای

شیر پروانه ای یکی از انواع شیرها برای اطفا حریق اسپرینکلر می باشد و...

اسپرینکلر fesco

برند فسکو (Fesco) که از تولید کنندگان اسپرینکلر fesco ( اسپرینکلر...

سیستم های اطفاء آبی و فوم

شرکت مهندسی آتش مهار البرز مورد تایید سازمان ایمنی و آتشنشانی تهران،...

اطفا حریق اسپرینکلر

اطفا حریق اسپرینکلر همانند هر وسیله دیگری انواع مختلفی دار دکه بسته...

اسپرینکلر انگوس

اسپرینکلر به عنوان یکی از اجزای سیستم اطفای حریق به شمار می یاید که...

محاسبه دبی پمپ اسپرینکلر

هنگام برآورد ميزان خطر آتش سوزي،مي توان نوع مناسب سيستم آب پاش را...

اطفا حریق اسپرینکلر و شیرهای مورد استفاده

امروزه اهمیت سیستم های اطفا حریق اتوماتیک ، در حفاظت از جان انسان ها...

کپسول آتش نشانی مناسب منزل

سالانه تعداد زیادی از گزارشات آتش سوزی ها ناشی از اتش سوزی منازل...

محاسبه دبی پمپ آتش نشانی

بوسترپمپ چیست؟ بوسترپمپ دستگاه یکپارچه ای متشکل از یک یا چند...

اطفا حریق اسپرینکلر از سه قسمت تشکیل شده است :